Bent Glass
Leading Manufacturer of natural bent glass, 90 degree bent glass, double 90 degree bent glass c shape, j bent glass, z bent glass and display counter bent glass from Vasai Virar.
Approx. Price: Rs 300 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 5 mm |
| Color | Transparent |
| Finish | Glossy |
| Material | Glass |
| Brand | MGC |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Tables, Wash Basin Stand, Wall Shelves, Display Units etc. |
Any form of clear glass heated upto its saturated point and bent with the help of skilled labour and automized machinery with any shape required.
Benefits:
- Enhances the look complemented with any product.
Thickness Range:
Approx. Price: Rs 350 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 5-19 mm |
| Color | Transparent |
| Material | Glass |
| Brand | MGC |
| Surface Finishing | Smooth |
| Usage/Application | Tables, Wash Basin Stand, Wall Shelves, Display Units |
| Country of Origin | Made in India |
Any form of clear glass heated upto its saturated point and bent with the help of skilled labour and automized machinery with precision upto 90 degrees.
Benefits:
- Enhances the look complemented with any product.
Double 90 Degree Bent Glass C Shape
Approx. Price: Rs 1,000 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 3.5 mm |
| Color | Transparent |
| Material | Glass |
| Brand | MGC |
| Usage/Application | Tables, Wash Basin Stand, Wall Shelves, Display Units etc. |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | C Shape |
Any form of clear glass heated upto its saturated point and bent with the help of skilled labour and automized machinery with precision upto 90 degrees on both the ends of glass.
Benefits:
- Enhances the look complemented with any product.
Approx. Price: Rs 650 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 10 mm |
| Color | Transparent |
| Material | Glass |
| Brand | MGC |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Tables, Wash Basin Stand, Wall Shelves, Display Units etc. |
| Shape | J Shape |
Any form of clear glass heated upto its saturated point and bent with the help of skilled labour and automized machinery with precision upto 90 degrees with curvature on both the ends of glass at different measurements giving it a J shaped look.
Benefits:
- Enhances the look complemented with any product.
Approx. Price: Rs 600 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 15 mm |
| Material | Glass |
| Brand | MGC |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Tables, Wash Basin Stand, Wall Shelves, Display Units etc. |
| Shape | Z Shape |
Any form of clear glass heated upto its saturated point and bent with the help of skilled labour and automized machinery with precision upto 90 degrees with curvature on both the surfaces of glass at different measurements giving it a
Z Bent Glass.
Benefits:
- Enhances the look complemented with any product.
Display Counter Bent Glass
Approx. Price: Rs 400 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 4 -10 mm |
| Color | Transparent |
| Material | Glass |
| Brand | MGC |
| Pattern | Bent Glass |
| Usage/Application | Display Counter |
| Country of Origin | Made in India |
It is a type of
Display Counter Bent Glass. Any form of clear glass heated upto its saturated point and bent with the help of skilled labour and automized machinery with any shape required.
Benefits:
- Enhances the look complemented with any product.
Approx. Price: Rs 400 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 3-12 mm |
| Color | Transparent |
| Material | Glass |
| Brand | MGC |
| Pattern | Bent Glass |
| Usage/Application | Display Counter |
| Country of Origin | Made in India |
It is a type of Normal Bent Glass. Any form of clear glass heated upto its saturated point and bent with the help of skilled labour and automized machinery with any shape required.
Benefits:
- Enhances the look complemented with any product.