Wash Basin
Our product range includes a wide range of round glass wash basin, glass wash basin, texture wash bowl, texture printed wash basin, glass bathroom wash basin and raising wash basin bowl.
Approx. Price: Rs 5,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Glass |
| Mount Type | Floor Mounted |
| Wash Basin Type | Counter Top Baisn |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Glossy |
| Usage/Application | For Bathroom |
| Country of Origin | Made in India |
"Metro Glass Centre" is a brain child of Mr.Huzefa Azad and was founded in 1989 with the long term vision of incorporating a fully automated and self sustained glass unit with complete solution in field of glass by providing quality products and services to its customers. Our products range is Annealed Glass, Artistic Glass Door Handles, Bent Glass, Digital Printing Glass, Figured Glass, Toughened Safety Glass, Glass Mandir and many more. The vast experience of Mr.Huzefa which revolves around glass industry for over 20 years accompanied by well experienced and professional team have helped Metro Glass Centre to achieve milestone growth in very short time. The two very well established glass tempering and glass fittings and accessories trading firms ( Amafhh Glass Tuff / Platinum Glass Gallery) running under his supervision have left reputable footprints in market.
Approx. Price: Rs 2,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Glass |
| Usage/Application | Bathroom |
| Basin Shape | Round |
| Color | Brown, Blue etc. |
| Surface Finish | Matt |
| Thickness | 19 mm |
Coloured range with innovative design and feature. Stylish Desings and looks Beautiful stone wash basin made by MGC.
Approx. Price: Rs 2,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Glass |
| Basin Shape | Round |
| Wash Basin Type | Table Top Basin |
| Shape | Round |
| Brand | MGC |
| Color | Brown and Golden |
| Surface Finish | Glossy |
| Usage/Application | Bathroom |
| Packaging Type | Box |
When raised up on it's waste collar, the base casts a beautiful light pattern Hand Wash basin can be used to cleanse your hands with fresh water.
Texture Printed Wash Basin
Approx. Price: Rs 2,200 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Glass |
| Usage/Application | Bathroom |
| Brand | MGC |
| Wash Basin Type | Table Top Basin |
| Pattern | Texture Printed |
| Shape | Oval |
| Thickness | 12 mm |
Coloured range with innovative design and features. Quick and easy installation makes these basins highly convenient and stress free.
Glass Bathroom Wash Basin
Approx. Price: Rs 5,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Bathroom |
| Material | Glass |
| Brand | MGC |
| Pattern | Plain |
| Basin Shape | Oval |
We have carved a niche amongst the most trusted names in this business, engaged in offering a comprehensive range of
Glass Bathroom Wash Basin.
Approx. Price: Rs 2,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Glass |
| Capacity | 1000 ml |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Brand | Borosil |
| Usage/Application | Home |
| Thickness | 19 mm |
| Country of Origin | Made in India |
When raised up on it's waste collar, the base casts a beautiful light pattern Hand Wash basin can be used to cleanse your hands with fresh water.
Approx. Price: Rs 3,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Basin Shape | Oval |
| Color | All |
| Usage/Application | Bathroom |
| Material | Glass |
| Brand | MGC |
| Thickness | 4-22 mm |
Coloured range with innovative design and feature. Stylish Design and looks Beautiful stone wash basin made by MGC.
Approx. Price: Rs 3,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Brand | MGC |
| Usage/Application | Bathroom |
| Material | Glass |
| Mount Type | Pedestal |
| Basin Shape | Round |
| Thickness | 5-19 mm |
We are the consistant and reliable manufacturer of Round Wash Basin in the market.
We manufacture extensive range of superior quality Glass products.