Back Painted Glass
We are a leading Manufacturer of 2mm hardened glass, creations fabric lamination glass, back painted lacquered glass, laminated back painted glass, square laminated glass and burglar resistant laminated annealed glass from Vasai Virar, India.
Approx. Price: Rs 150 / Sq ftGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 3 mm |
| Glass Type | Toughened Glass |
| Brand | MGC |
| Design | Plain |
| Finish | Glossy |
| Color | Multicolored |
| Pattern | 2mm Hardened Glass |
| Material | Glass |
| Country of Origin | Made in India |
2 mm Hardened Glass are very thin glasses generally not recommended to tempered in an ordinary furnace. MGC has modified its tempering process to make 2mm as hard and strong as tempered glass but doesn’t get shattered in very small pieces when broken.
Benefits:
- Lighter, cost effective and stronger.
Creations Fabric Lamination Glass
Approx. Price: Rs 500 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 4 mm |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Door |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| Material | Glass |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
When an ordinary glass is heated up to 650 degrees and cooled immediately, it gains enhanced physical properties.This special thermal treatment makes it 4-5 times stronger than regular glass. The outcome is referred to as
Creations Fabric Lamination Glass.
Back Painted Lacquered Glass
Approx. Price: Rs 70 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 6mm |
| Usage/Application | Partition |
| Finish | Glossy |
| Type of Glass | Back painted |
| Brand | MGC |
| Material | Glass |
| Packaging Type | Wooden Box |
Features:
- We provide best quality of backpainted job.
- We have a back painted cabin that maintains precision work.
- The cabin also assists with proper painting and drying.
- We can provide this service is record time as we have all resources to get it done.
Laminated Back Painted Glass
Approx. Price: Rs 150 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 7mm |
| Usage/Application | Decoration |
| Design | Plain |
| Finish | Glossy |
| Type of Glass | Laminated |
| Brand | MGC |
| Packaging Type | Box |
| Pattern | Plain |
We offer vast and extensive glass solutions to our client by using modern technology and equipment which results in refined quality and high standard products.
Approx. Price: Rs 800 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 12 mm to 16 mm |
| Usage/Application | Office & Door |
| Color | Multicolored |
| Material | Glass |
| Shape | Square |
| Pattern | Plain |
| Brand | MGC |
Square Laminated Glass is a type of safety glass that holds together when shattered. In the event of breaking, it is held in place by an inter layer, typically of polyvinyl brutality (PVB) or ethylene-vinyl acetate (EVA), between its two or more layers of glass.
Burglar Resistant Laminated Annealed Glass
Approx. Price: Rs 300 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 20 mm |
| Design | Plain |
| Color | Transparent |
| Material | Glass |
| Shape | Rectangular |
| Glass Type | Annealed |
| Surface Finish | Glossy |
| Country of Origin | Made in India |
We offer vast and extensive glass solutions to our client by using modern technology and equipment which results in refined quality and high standard products
Burglar Resistant Laminated Glass
Approx. Price: Rs 500 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 4 mm |
| Usage/Application | Residential Houses, Retail Stores, Corporate Offices etc. |
| Color | Transparent |
| Size | 2140 mm x 3660 mm |
| Material | Glass |
| Shape | Square,Rectangular |
| Brand | MGC |
Burglar Resistant Laminated Glass is a composite of glass, specially developed to provide protection against forced breaking or cutting, so as to prevent smash and grab kind of burglary attempts. The application area for burglary resistant glass includes residential houses, retail stores, corporate offices etc.