Door And Window Hinges
We are a leading Manufacturer of 180 degree glass to glass hinges, floor spring hinges, 90 degree glass to glass hinges, glass shower hinges, top and bottom pivot hinges and top pivot hinge from Vasai Virar, India.
180 Degree Glass To Glass Hinges
Approx. Price: Rs 1,700 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Thickness | 10 mm |
| Finish Type | CP/SN |
| Suitable For | Cabinet |
| Brand | MGC |
| Material | Stainless Steel |
| Door Weight | 40 Kg |
| Usage/Application | Industrial and Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
| Door Width | 800 mm |
Glass to Glass Hinge 180:
- Centrally positioned pivot line.
- Can be used for double action doors also.
- Secure holding with glass.
- With gaskets to prevent glass damage.
- Suitable Glass thickness 8mm / 10mm.
- Fittings are to be tightened to the specified torque in all occasions (4 Nm).
Approx. Price: Rs 1,500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Hinge Type | Spring Hinge |
| Thickness | 2.5 mm |
| Brand | MGC |
| Suitable For | Door |
| Usage/Application | Commercial and Industrial |
| Finish Type | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Floor-spring door closers, providing an overview of the main types, Yet they are part of the character and significance of the interior. Many are Door closers were probably invented soon after door hinges.
90 Degree Glass To Glass Hinges
Approx. Price: Rs 1,760 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Thickness | 10 mm |
| Brand | MGC |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Usage/Application | Industrial and Commercial |
| Hold Open Point | 90 Degree |
Wall to glass hinge 90°:
- Self Centering spring action from 35° to 90°
- Openable in both direction
- Hold open point
Approx. Price: Rs 1,560 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 6 mm |
| Suitable For | Window |
| Size | 4 Inch |
| Hinge Type | Spring Hinge |
| Brand | MGC |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
A hinged shower door is a glass panel that opens by swinging in one direction on pivoting hinges, like a typical passage door in your home. The door hinge can be attached to a stationary glass panel or the wall or shower surround.
Top and Bottom Pivot Hinges
Approx. Price: Rs 280 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Suitable For | Door and Windows |
| Size | 3 Inch |
| Hinge Type | Spring Hinge |
| Thickness | 1 mm |
| Brand | MGC |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial and Commercial |
| Finish Type | Stainless Steel |
Top and Bottom Pivot Hinges systems and design pivot doors without limitations.
Approx. Price: Rs 250 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Suitable For | Doors and Windows |
| Size | 8 Inch |
| Hinge Type | Spring Hinge |
| Thickness | 3 mm |
| Brand | MGC |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial and Commercial |
| Packaging Size | 10 - 20 Pieces |
| Finish Type | Stainless Steel |
Pivot hinges are accurately named because they pivot on a single point rather than around a pin.If either hinge is slightly askew, the operation of a door that have pivot hinges will function improperly and quickly break down the hinge itself.