Digital Printing Glass
We are a leading Manufacturer of digital printed glass, kitchen display glass, digital printing glass, scenery printed glass and children wardrobe printed glass from Vasai Virar, India.
Approx. Price: Rs 200 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 sq ft |
| Thickness | 6 mm |
| Design/Pattern | ANY AS PER CUTOMER |
| Size | 2300MM X 3200MM MAX / MINIMUM 25MM X 25MM |
| Color | Multicolored |
| Brand | LAMILAC |
| Usage/Application | DOORS , PARTITION , FRAMES , DIVIDERS, WINDOW CURTAIN , INTERIOR PARTITION , WALL PANELLING ETC |
| Country of Origin | Made in India |
ANY IMAGES SELECTED FROM NET OR PICTURES HAVING HIGH RESOLUTIONS ARE EDITED TO MAKE IT LOOK MORE FLAWLESS AND ELEGANT ON GLASS BY OUR PROFESSIONAL DESIGN EDITORS AND HIGH REOLUTION GLASS DIGITAL PRINTING MACHINE , AS ITS VERY OBVIOUS THAT GLASS CAN MAKE ANY IMAGE LOOK MUCH MORE BEAUTIFUL THEN AT TIMES REALTY ITSELF
Additional Information:
- Item Code: LAMILAC
- Production Capacity: 100 SQ FT PER DAY
- Delivery Time: 2 TO 3 DAYS
- Packaging Details: CUSTOMISED AS PER CUSTOMER REQUIRMENT AND ALSO CONSIDERUING THE DELICACY OF GLASS . CAN BE SEND BY DEDICATED TEMOPO OR EVEN BOC PACKED .
Approx. Price: Rs 200 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 4 mm |
| Material | Glass |
| Usage/Application | Restaurant |
| Shape | Rectangle |
| Appearance | Modern |
| Application | Hotel |
| Brand | MGC |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Kitchen |
Digital printing is a mechanized option to glass airbrushing work. You can get any photo as it is printed on glass making it look very lively.
Benefits:
- No variation in the look from the photo selected. At times looks more elegant than the actual photo.
Approx. Price: Rs 200 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 12 mm |
| Design/Pattern | Digital Printed |
| Size | 10 Feet |
| Finish | Glossy |
| Material | Glass |
| Brand | MGC |
| Usage/Application | Home / Restaurant / Bungalows |
15mm Digital Print Glass is a technological development used for the application of imagery, pattern or text to the surface of flat glass.
Approx. Price: Rs 200 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Design/Pattern | Printed |
| Size | 19mm |
| Finish | Glossy |
| Color | Natural |
| Usage/Application | Door, Home, Office etc. |
| Material | Glass |
| Brand | MGC |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 19 mm |
| Shape | Rectangle |
We are one of the leading Supplier of Printed Glass for interior designing and architectural projects in Domestic and international market.
We offer vast and extensive glass solutions to our client by using modern technology and equipment which results in refined quality and high standard product's.
Children Wardrobe Printed Glass
Approx. Price: Rs 200 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 12 mm |
| Usage/Application | Decoration |
| Design | Printed |
| Finish | Glossy |
| Brand | MGC |
| Shape | Rectangle |
| Material | Glass |
| Height | 7 Feet |
We are one of the leading Supplier of
Children Wardrobe Printed Glass for interior designing and architectural projects in Domestic and international market.