Decorative Mirrors
Our range of products include designer glass mirror, decorative glass mirrors, home decorative mirrors, 10 mm decorative glass mirror, 7mm antique mirror and v groove glass.
Approx. Price: Rs 4,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Size/Dimension | 12x8 Inches |
| Usage/Application | Bathroom |
| Material | Glass |
| Finish | Glossy |
| Thickness | 6 mm |
| Shape | Oval |
| Brand | MGC |
Designer Glass Mirror has been made, the shape looks like a oval things, its give a wood feel.
Approx. Price: Rs 9,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Frame Material | Glass |
| Material | Glass |
| Usage/Application | Hotel |
| Color | Transparent |
| Finish | Glossy |
| Shape | Round |
| Brand | MGC |
| Thickness | 10 mm |
Decorative Glass Mirrors have a flat surface. They are used at home, in stores and in other places to aid people during personal grooming or as a decoration.
Approx. Price: Rs 1,400 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Frame Material | Plastic |
| Usage/Application | Home |
| Finish | Glossy |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 20 mm |
| Brand | MGC |
| Country of Origin | Made in India |
Home Decorative Mirrors have a flat surface. They are used at home, in stores and in other places to aid people during personal grooming or as a decoration.
10 MM Decorative Glass Mirror
Approx. Price: Rs 3,200 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Shape | Rectangular |
| Color | Transparent |
| Material | Glass |
| Usage/Application | Home/Hotel |
| Brand | MGC |
| Glass Thickness | 10 mm |
10 MM Decorative Glass Mirror have a flat surface. They are used at home, in stores and in other places to aid people during personal grooming or as a decoration.
Approx. Price: Rs 175 / PIECEGet Latest Price Product Details:
| Size | 12x18 Inches |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Hotel |
| Material | Glass |
| Finish | Polished |
| Thickness | 7 mm |
| Brand | MGC |
| Appearance | Antique |
Antique mirrors as the name suggests are uniquely designed with various effects like cloudy, stained, watery, spotty.
Benefits:
- Provides a unique look to your wall.
Approx. Price: Rs 250 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 sq ft |
| Usage/Application | INTERIORS AND PARTITIONS |
| Design | CUSTOMISED DESIGN |
| Color | Natural |
| Glass Type | TOUGHENED AND NON TOUGHENED |
| Etching | V GROOVING |
| Finish | Glossy |
| Size | AS PER GIVEN SIZES |
| Is It Customised | YES |
| Surface Finish | GLOSSY |
| Good Quality | YES |
| Product Type | GLASS AND MIRRORS |
| Material Used | GLASS |
| Payment Mode | ANY MODE OF PAYMENT BEFORE DISPATCH |
| Place Of Origin | INDIA |
| Used For | INTERIORS AND EXTERIORS |
| Weight | 0.225 KG PER SQFT PER MM |
| Set Content | ALREADY SET |
| Warranty | NO |
| Material | GLASS |
| Country of Origin | Made in India |
Elevate your interior design with our premium V-groove glass panels, meticulously crafted to add depth and sophistication to any space. Featuring intricately etched V-shaped grooves, our panels play with light and shadow, creating a captivating visual experience. Explore our catalogue today and discover how V-groove glass can transform your architectural projects.
Additional Information:
- Item Code: VGMGC1
- Production Capacity: 1000 SQFT PER DAY
- Delivery Time: DEPENDS ON SIZE AND COMPLEXITY OF ORDERS
- Packaging Details: CUSTOMISED
Glossy Finish Glass Mirror
Approx. Price: Rs 7,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Usage/Application | Bathroom |
| Material | Glass |
| Finish | Glossy |
| Technique | Hot Rolled |
| Shape | Round |
| Thickness | 15 mm |
| Brand | MGC |
| Country of Origin | Made in India |
Glossy Finish Glass Mirror have a flat surface. They are used at home, in stores and in other places to aid people during personal grooming or as a decoration.
Approx. Price: Rs 2,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Usage/Application | Bathroom |
| Finish | Glossy |
| Shape | Rectangular |
| Brand | MGC |
| Material | Glass |
| Thickness | 12 mm |
12 MM Designer Mirror have a flat surface. They are used at home, in stores and in other places to aid people during personal grooming or as a decoration.