Glass Designing Services
Offering you a complete choice of products which include glass design service, crystal glass designing services, glass figure work, glass acid deep colored work, acid deep colored work and designer glass works.
Approx. Price: Rs 250 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Glass Designing type | Patterned Glass |
| Application | Housing and buildings |
| Glass Properties | Texture |
| Service Location | Maharashtra |
| Service Type | Glass Designing |
| Service Duration | 3 Days |
| Service Mode | Offline |
We are involved in offering a wide gamut of
Glass Design Service to our clients. We have taken special acclaim for our glass design tasks from the client. Moreover, offered glass design services are admired due to their reasonable cost, hassle-free management, perfect achievement, and client-focused approach.
Crystal Glass Designing Services
Approx. Price: Rs 200 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Glass Properties | Texture |
| We Do | On Site |
| Service offered | Commercial |
| Service Duration | 10-30 Days |
| Service Location | Maharashtra |
| Service Mode | Offline |
| Service Type | Crystal Glass Designing |
Backed by a team of professionals, we are rendering
Crystal Glass Designing Services to our customers. These glass designing services are executed as per industry norms. Also, offered glass designing services are admired for their reasonable prices, perfect execution, and client-centric approach.
Approx. Price: Rs 500 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Glass Type | Laminated Glass |
| Glass Properties | Transparent |
| We Do | Off Site |
| Service Location | Maharashtra |
| Service Duration | 2-5 Days |
| Service Mode | Offline |
| Service Type | Glass Figure |
We are engaged in offering an optimum quality array of
Glass Figure Work for our esteemed customers. Our team can offer this figure work service within strict time restrictions. Offered array of figure work services is rendered with following the industry quality norms.
Glass Acid Deep Colored Work
Approx. Price: Rs 300 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Glass Designing type | Patterned Glass |
| Glass Properties | Texture |
| Service Location | Maharashtra |
| Service Mode | Offline |
| Service Duration | 1-5 Days |
| Service Type | Glass Acid Deep Work |
We are offering a wide array of
Glass Acid Deep Colored Work. Our professionals have the experience that encouraged them to offer this deep-colored work service in the best possible way. Also, these deep-colored work services are appreciated for the customization available, low cost, client-centric approach, and fast execution.
Approx. Price: Rs 300 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Glass Type | Frosted Glass |
| Scratch Resistant | Yes |
| Material | Glass |
| Brand | MGC |
| Thickness | 19 mm |
| Usage/Application | Home |
| Shape | Rectangle |
| Country of Origin | Made in India |
Combination of machine as well as artistic handwork. If done with the proper design and color, becomes the most highlighted space of your interior design.
Approx. Price: Rs 1,500 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Glass Type | Frosted Glass |
| Thickness | 30 mm |
| Usage/Application | Office |
| Service Type | Designer Glass |
| Service Location | Maharashtra |
| Service Duration | 1-3 Days |
| Service Mode | Offline |
Under the guidance of our experienced professionals, we have been able to offer the commendable range of
Designer Glass Works to our valuable clients. Also, our offered glasswork services are rendered by trained personnel, who enable us to render the exact specifications of our customers.
Sand Frosting Glass Service Mechanized
Approx. Price: Rs 25 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Glass Type | Plain Glass |
| Material | Glass |
| Thickness | 6mm |
| Color | Multicolored |
| Shape | Rectangle |
The
Sand Frosting Glass Service Mechanized is a decorative glass used to obtain a faded or blurred vision through it.
Approx. Price: Rs 35 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Glass Designing type | Patterned Glass |
| Glass Properties | Clear |
| Service Type | Glass Acid Work |
| Service Location | Maharashtra |
| Service Mode | Offline |
| Service Durtion | 1-5 days |
To furnish the diverse requirements of clients, we are engaged in offering
Glass Acid Work. These acid work services are rendered by experienced and knowledgeable teams as per set industry values. In addition to this, these acid work services are given at pocket-friendly prices to attain huge customer satisfaction.
Job Work Charges Glass Acid Work
Approx. Price: Rs 135 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Service Location | Pan India |
| Usage/Application | Office |
| Color | Multicolored |
| Glass Type | Toughened Glass |
| Material | Glass |
| Brand | MGC |
We offer vast and extensive glass solutions to our client by using modern technology and equipment which results in refined quality and high standard products.
Approx. Price: Rs 3,053 / UnitGet Latest Price Product Details:
| Site Location | On |
| Usage/Application | All |
| Service Location | Maharashtra |
| Service Type | Art Glass |
| Service Duration | 1-3 days |
| Service Mode | Offline |
Art Glass Work is an item that is made, generally as an artwork for decoration but often also for utility, from Glass.