Switchable Glass
Manufacturer of a wide range of products which include switchable laminated glass, switchable smart glass and clear mirror modi guard saint gobain glass.
Switchable Laminated Glass
Approx. Price: Rs 2,000 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Square Feet |
| Thickness | 16-20 mm |
| Brand Name | MGC SMART GLASS |
| Size | CUSTOMISED |
| Color | Natural |
| Usage/Application | Partition |
| Glass Type | View Glass |
| Features | REMOTE AND SENSOR BASED |
| Material | GLASS |
| Operating Temperature | 5 TO 45 DEGREE |
| Shape | VARIOUS CUSTOMISED |
| Structure | LAMI GLASS |
| Suitable For | PARTITIONS AND DOORS |
| Technique | REMOTE BASED |
| Country of Origin | Made in India |
SWITCHEABLE GLASS ALSO KNOWN AS SMART GLASS IS AMONG THE NEW AGE GLASS TECHNOLOGY.
ITS MAJOR PURPOSE IS TO GIVE THE USER THE FREEDOM TO MAINTAIN PRIVACY ND OPENESS BOTH ON HIS FINGER TIPS.
ITS LOOKS NO TRANSPARENT AND WHEN PRESSED REMOTE CAN GET TRANSFORM INTO TRANSPARENT GLASS .
WE HAVE VARIETY OF COLOURS AND CAN PROVIDE DESIGNS FOR SAME.
Additional Information:
- Item Code: SW1
- Production Capacity: 200 SQUARE FEET PER DAY
- Delivery Time: 15 DAYS TO 30 DAYS
- Packaging Details: WOODEN
Approx. Price: Rs 2,000 / Sq ftGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 4 mm |
| Usage/Application | Office |
| Glass Type | Sight Glass |
| Color | Transparent |
| Material | Glass |
| Operating Temperature | 50 Degree C |
| Country of Origin | Made in India |
These Glasses are manufactured at our own workshop. This Switchable glass operates on the remote sensor.
Clear Mirror Modi Guard Saint Gobain Glass
Approx. Price: Rs 130 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 3 mm |
| Brand | ModiGuard |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangle |
| Material | Glass |
| Usage | Home, Salons, Gyms, Parlors |
Branded mirrors by Saint Gobain and Modi Guard. The reflection due to silver coating doesn't wear off with salinity and corrosiveness in these mirrors.
Benefits:
- Since mirrors are made with float glasses the images are distortion free.