Laminated And Back Painted Glass
Prominent & Leading Manufacturer from Vasai Virar, we offer laminated safety glass, pvb laminated glass, sound proof double glazed glass, fabric lamination service, eva lamination service and sentry lamination service.
Approx. Price: Rs 250 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Size | 7 X 10 feet |
| Usage/Application | Door |
| Material | Toughened Glass |
| Shape | Rectangle |
| Pattern | Plain |
| Brand | MGC |
| Thickness | 3 mm - 19 mm |
We have gained a remarkable position in the market that is involved in the offering
Laminated Safety Glass. Laminated glass is a type of safety glass that holds together when shattered. In the event of breaking, it is held in place by an inter layer, typically of polyvinyl brutality (PVB) or ethylene-vinyl acetate (EVA), between its two or more layers of glass.
Approx. Price: Rs 500 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 6 mm |
| Size | 7 X 10 feet |
| Material | Glass |
| Usage/Application | Home / Office |
| Brand | MGC |
| Shape | Rectangle |
| Pattern | Plain |
We have carved a niche amongst the most trusted names in this business, engaged in offering a comprehensive range of
PVB Laminated Glass.
Sound Proof Double Glazed Glass
Approx. Price: Rs 300 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 2mm |
| Material | Glass |
| Usage/Application | Commercial |
| Brand | MGC |
| Color | Transparent |
| Glass Thickness | 2-5.5 mm |
| Shape | Rectangle |
We offer vast and extensive glass solutions to our client by using modern technology and equipment which results in refined quality and high standard products
Fabric Lamination Service
Approx. Price: Rs 500 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Usage/Application | Mattress Protector |
| Material | Glass |
| Location/City | Maharashtra |
| Service Duration | 1-5 days |
| Finished Product Delivery Type | Home Delivery |
| Country of Origin | Made in India |
| Service Mode | Offline |
| Service Type | Fabric Lamination |
Due to the deep knowledge of the industry, we are offering a large range of
Fabric Lamination Service to our customers. In addition to this, to meet the particular demands of our customers, we also customize this lamination service as per their limitations.
Approx. Price: Rs 79 / Square FeetGet Latest Price Product Details:
| Service Duration | 1-5 days |
| Location/City | Maharashtra |
| Material | Glass |
| Finished Product Delivery Type | Home Delivery |
| Service Type | EVA Lamination |
| Service Mode | Offline |
EVA (Ethylene Vinyl Acetate) Lamination Service is the bonding between 2 glasses laminated with the help of slow heating and compressing processes.
Usage: Furnitures, Tabletops, Dividers
Benefits: Strong, Safe, Cost efficient, Interior purposes, Affordable
Sentry Lamination Service
Approx. Price: Rs 350 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Service Duration | 1-5 days |
| Location/City | Maharashtra |
| Material | Glass |
| Finished Product Delivery Type | Home Delivery |
| Service Mode | Offline |
| Service Type | Sentry Lamination |
Owing to the presence of our experts, we are providing
Sentry Lamination Service to our prestigious clients. Offered array of lamination services is completed as per quality norms. This lamination service is offered at very fair rates.
Approx. Price: Rs 350 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Glass |
| Location/City | Maharashtra |
| Service Duration | 1-5 days |
| Color | Multicolored |
| Finished Product Delivery Type | Home Delivery |
| Service Type | Color Lamination |
| Service Mode | Offline |
Backed by highly accomplished personnel in this area, we are offering
Color Lamination Service. Our color lamination services are well completed under the guidance of professionals. Together with this, offered color lamination services are highly recognized for their high flexibility, accurate lamination result, and reliability.
Mirror Lamination Service
Approx. Price: Rs 100 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Service Duration | 1-5 days |
| Location/City | Maharashtra |
| Material | Glass |
| Finished Product Delivery Type | Home Delivery |
| Service Type | Mirror Lamination |
| Service Mode | Offline |
We are a leading organization of the domain, engaged in offering an effective array of
Mirror Lamination Service for customers. These offered lamination services are rendered using modern technology. Apart from this, these lamination services are provided according to the client's desires.