Tinted Glass
Pioneers in the industry, we offer 6mm brown tinted glass, 8mm green tinted glass, 12mm grey tinted glass, 12mm brown tinted glass, 12mm blue tinted glass and low iron glass from India.
Approx. Price: Rs 80 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 6 mm |
| Pattern | Plain |
| Material | Glass |
| Shape | Rectangle |
| Usage/Application | Windows, Furniture etc. |
| Brand | MGC |
| Country of Origin | Made in India |
Brown Tinted is the most popular shade of the Tinted Glass family. Neither very dark nor very light and suitable for medium exposure to sunlight.
Benefits:
- Relatively less transparent, cuts down heat and allows light to pass.
Approx. Price: Rs 95 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 8 mm |
| Size | 8mm |
| Color | green |
| Pattern | Plain |
| Material | Glass |
| Shape | Rectangle |
| Usage/Application | Shelves,Furniture,Window etc. |
| Brand | MGC |
Green Tinted is lightest shade of Tinted Glass family. Most suitable for less available sunlight.
Benefits:
- Cuts down heat but allows more light to get in.
Approx. Price: Rs 90 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 12 mm |
| Color | Grey |
| Pattern | Plain |
| Material | Glass |
| Shape | Square |
| Usage/Application | Tabletops, Dining tables etc. |
| Brand | MGC |
Grey Tinted is the darkest shade of the Tinted Glass family. Suitable for places with highest exposure to sunlight.
Benefits:
Available Thickness:
Approx. Price: Rs 90 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 12 mm |
| Color | Brown |
| Pattern | Plain |
| Material | Glass |
| Shape | Rectangle |
| Usage/Application | Tabletops, Dining tables etc. |
Brown Tinted is the most popular shade of the Tinted Glass family. Neither very dark nor very light and suitable for medium exposure to sunlight.
Benefits:
- Relatively less transparent, cuts down heat and allows light to pass.
Approx. Price: Rs 95 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 12 mm |
| Color | Blue |
| Pattern | Plain |
| Material | Glass |
| Shape | Rectangle |
| Usage/Application | Skylights, Furniture, Tabletops, Dining table etc. |
| Brand | MGC |
Blue Tinted stands out of all the shades because of its special look. Suitable for low exposure to sunlight.
Benefits:
- Complements the exterior design and look of the building.
Available Thickness:
Approx. Price: Rs 150 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Color | Transparent |
| Material | Monocrystalline Silicon |
| Brand | MGC |
| Usage/Application | Office |
| Thickness | 12 mm |
| Shape | Square |
| Packaging Type | Wooden Box |
Low Iron Glass is a type of high-clarity glass that is made from silica with very low amounts of iron. This low level of iron removes the greenish-blue tint that can be seen especially on larger and thicker sizes of glass.
Approx. Price: Rs 80 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 6 mm |
| Color | Natural |
| Pattern | Plain |
| Material | Glass |
| Shape | Square |
| Usage/Application | Windows, Furniture and etc. |
| Brand | MGC |
Grey Tinted is the darkest shade of the Tinted Glass family. Suitable for places with highest exposure to sunlight.
Benefits:
- Cuts down heat considerably.
Available Thickness:
Approx. Price: Rs 85 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 6 mm |
| Color | Blue |
| Pattern | Plain |
| Material | Glass |
| Shape | Rectangle |
| Usage/Application | Windows, Furniture etc. |
| Brand | MGC |
Blue Tinted stands out of all the shades because of its special look. Suitable for low exposure to sunlight.
Benefits:
- Complements the exterior design and look of the building.
Available Thickness:
Grey Brown Mirror Saint Gobain Asahi Modi Guard
Approx. Price: Rs 200 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Glass Thickness | 5 mm |
| Finish | Glossy |
| Usage/Application | Bathroom |
| Glass Type | Plain |
| Material | Glass |
| Shape | Rectangle |
| Brand | MGC |
Branded tinted mirrors are more durable and have everlasting rich look.
Benefits:
- Can be used as a highlighter. Provides a dull look.
Approx. Price: Rs 125 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 4 mm |
| Color | Multicolored |
| Glass Type | Toughened Glass |
| Country of Origin | Made in India |
Tinted fluted glass is a type of decorative glass that has both color (tint) and vertical grooves (flutes). The tint gives it a stylish look, while the fluted texture creates a unique light effect, adding depth and elegance.
Approx. Price: Rs 85 / sq ftGet Latest Price Product Details:
| Thickness | 4 mm |
| Color | Green |
| Pattern | Plain |
| Material | Glass |
| Shape | Rectangle |
| Usage/Application | Windows,Automobiles |
| Brand | MGC |
Green Tinted is lightest shade of Tinted Glass family. Most suitable for less available sunlight.
Benefits:
- Cuts down heat but allows more light to get in.
Available Thickness: