Product Details:
| Thickness | 4 mm |
| Color | Transparent |
| Pattern | Float Clear Toughened Glass |
| Usage/Application | Float Clear Toughened Glass |
| Category | Glass |
| Material | Toughend glass |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Thickness | 12 mm |
| Usage/Application | Office |
| Glass Type | Sight Glass |
| Color | Transparent |
| Brand | Modiguard |
| Shape | Rectangle |
| Pattern | Plain |
| Material | Toughened Glass |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 sq ft |
| Usage/Application | Windows. Electronic appliances, Gas stoves, Doors, Facades, Glass Roofs |
| Glass Type | Plain Glass |
| Color | Transparent |
| Shape | Rectangle |
| Scratch-Resistant | Yes |
| Brand | MGC |
| Material | Glass |
| Thickness | 12 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Thickness | 10 mm |
| Usage/Application | Home |
| Color | Transparent |
| Brand | MGC |
| Glass Type | View Glass |
| Material | Glass |
| Shape | Rectangle |
| Pattern | Plain |
Product Details:
| Glass Type | Plain Glass |
| Usage/Application | Railings |
| Material | Toughened Glass |
| Glass Thickness | 12 mm |
| Shape | Flat |
| Brand | MGC |
| Size | 50 Square Feet |
| Finish | Glossy |
Product Details:
| Thickness | 12 mm |
| Surface Finish | Extra Clear |
| Application | Shower Enclosures, Facades, Table Tops, And many more, Doors, Windows, Railings, Partitions, Canopies |
| Usage/Application | Partition |
| Glass Type | View Glass |
| Color | Transparent |
| Edge Finish | Flat Polished |
| Shape | Flat |
| Scratch-Resistant | Yes |
| Crack Proof | Yes |
| Material | Toughened Glass |
Product Details:
| Usage/Application | Office |
| Length | 4 Feet |
| Glass Type | Toughened Glass |
| Thickness | 10 mm |
| Material | Glass |
| Shape | Rectangle |
| Brand | MGC |
Product Details:
| Thickness | 4-13.5 mm |
| Shape | Rectangle |
| Maximum Temperature Capacity | 75 Degree C |
| Brand | MGC |
| Usage/Application | Home,Office,Wall Panel etc. |
| Material | Toughened Glass |
Laminated Toughened Glass is a type of safety glass that holds together when shattered. In the event of breaking, it is held in place by an interlayer, typically of polyvinyl butyral (PVB) or ethylene-vinyl acetate (EVA), between its two or more layers of glass. The interlayer keeps the layers of glass bonded even when broken, and its high strength prevents the glass from breaking up into large sharp pieces. This produces a characteristic “spider web” cracking pattern when the impact is not enough to completely pierce the glass.
Product Details:
| Thickness | 5 mm |
| Finish | Glossy |
| Usage/Application | Wall Panel |
| Glass Type | Plain Glass |
| Size | 14x12inch |
| Shape | Rectangle |
| Material | Toughened Glass |
| Brand | MGC |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Material | Glass |
| Size (feet) | 6 x 3 Feet |
| Thickness | 18 mm |
| Color | Red |
| Design | Decorative wall panel |
| Shape | Flat |
| Core Filling | Silicone |
| Usage/Application | Every Interior |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Size | 50 Square Feet |
| Brand | MGC |
| Color | Transparent |
| Shape | Rectangle |
| Usage/Application | Office |
| Thickness | 12.0 mm |
| Material | Glass |
Product Details:
| Material | Toughened Glass |
| Color | Blue |
| Brand | MGC |
| Pattern | Wall Glass |
| Thickness | 4 mm to 12 mm |
| Usage/Application | Office |
Being the exterior to the building, protects interior from highly harmful ultraviolet rays, also maintains the interior temperature 8 to 10 degrees lower than exterior temperature.